Minimalna naknada koju preduzeća u Republici Srpskoj moraju da plate revizorskim kućama za pregledanje poslovnih knjiga iznosi 4.000 maraka plus PDV, a u pojedinim firmama cijena revizije dostiže i do 20.000 maraka, što je, prema riječima privrednika, neprihvatljivo. Apsurdno je da minimalna satnica za rad revizora iznosi 50 maraka, odnosno 400 maraka na dan ili 9.000 mjesečno, u državi gdje je prosječna penzija ispod 400 maraka, a bar trećina radnika nema ni toliku mjesečnu platu. Pojedinci nemaju razumijevanja za preduzeća i koriste državne organe da sprovode svoje interese. Jedan od takvih slučajeva je donošenje odluke o obaveznoj reviziji privatnih preduzeća. Privrednici su jedinstveni u stavu da je ovaj zakon neprihvatljiv, nepotreban i besmislen. Svrha revizije je da vlasnik kapitala ima informacije o poslovanju preduzeća i provjeri rad menadžmenta. Pošto u privatnim preduzećima vlasnici uglavnom i rukovode njima, nije potrebna revizija da bi im neko rekao kako posluju.
Minimalna naknada koju preduzeća u Republici Srpskoj moraju da plate revizorskim kućama za pregledanje poslovnih knjiga iznosi 4.000 maraka plus PDV, a u pojedinim firmama cijena revizije dostiže i do 20.000 maraka, što je, prema riječima privrednika, neprihvatljivo.
Direktor i vlasnik preduzeća "Spektar drink" iz Bijeljine Đorđe Slavinjak kaže da je apsurdno da minimalna satnica za rad revizora iznosi 50 maraka, odnosno 400 maraka na dan ili 9.000 mjesečno, u državi gdje je prosječna penzija ispod 400 maraka, a bar trećina radnika nema ni toliku mjesečnu platu.
- Pojedinci nemaju razumijevanja za preduzeća i koriste državne organe da sprovode svoje interese. Jedan od takvih slučajeva je donošenje odluke o obaveznoj reviziji privatnih preduzeća. Privrednici su jedinstveni u stavu da je ovaj zakon neprihvatljiv, nepotreban i besmislen. Svrha revizije je da vlasnik kapitala ima informacije o poslovanju preduzeća i provjeri rad menadžmenta. Pošto u privatnim preduzećima vlasnici uglavnom i rukovode njima, nije potrebna revizija da bi im neko rekao kako posluju - kazao je Slavinjak.
On je naglasio da je nevjerovatno da su Vlada i Narodna skupština Republike Srpske podržali Pravila o kriterijumima o utvrđivanju naknade za izvršene usluge revizije.
- Apsurd je još veći jer je sve ovo u suprotnosti sa principima slobodnog tržišta. Spornim pravilnikom se definiše minimalna cijena usluga privatnih firmi, u ovom slučaju revizorskih kuća. A ta cijena je višestruko veća od trenutne tržišne cijene za isti posao - kazao je Slavinjak.
Upravni odbor Privredne komore Republike Srpske početkom mjeseca uputio je inicijativu ministru finansija Srpske Aleksandru Džombiću za izmjenu Pravila o kriterijumima za utvrđivanje naknada za izvršene usluge revizije, jer smatraju da njihova primjena ima nepovoljne finansijske efekte na privredu.
Portparol Privredne komore Vladimir Blagojević kaže da je prema pravilima za utvrđivanje naknada za izvršene usluge revizije, koje je donio Savjet za računovodstvo i reviziju, određen minimalan iznos za revizorske usluge od 4.000 maraka plus PDV.
- Zato je neophodna izmjena ovih pravila u dijelu koji se odnosi na utvrđivanje najnižeg iznosa naknada, odnosno insistiramo da se kod procesa revizije finansijskih izvještaja primjenjuje sloboda ugovaranja predviđena članom 29. Zakona o računovodstvu i reviziji RS - kazao je Blagojević.
U Ministarstvu finansija kažu da će inicijativa za izmjenu ovih pravila biti razmatrana na idućoj sjednici Savjeta za računovodstvo i reviziju Republike Srpske.
Ova sjednica trebalo bi da bude održana početkom idućeg mjeseca.
Kontrola revizora
Vladimir Blagojević kaže da je potrebno propisati i kontrolu rada revizora u smislu broja izvještaja koje jedan revizor može da uradi kako bi se postigao planirani kvalitet ove usluge.
- Tražimo da se privatna preduzeća izuzmu iz obavezne revizije - rekao je Blagojević.